דלקות חניכיים

דלקות חניכיים
דלקות חניכיים הן מחלות זיהומיות הנגרמות על ידי חיידקים. הן נחלקות לשני סוגים עיקריים: דלקת חניכיים (ג'ינג'יביטיס) שלא יצרה עדיין נזק בלתי הפיך ודלקת חניכיים כרונית (פריודונטיטיס), אשר במהלכה החניכיים מתנתקות מהשן, הסיבים שמחברים את השן לעצם נהרסים והעצם סביב השורש נספגת.

הגורם העיקרי להתפתחות דלקת חניכיים הוא רובד החיידקים (פלאק): שכבה דקה וחסרת צבע של שאריות מזון הנוצרת על פני השיניים והחניכיים וצוברת חיידקים, המפרישים רעלנים. אלו מגרים את החניכיים, גורמים לדלקת ובהמשך להרס רקמות העצם התומכת בשן ולנסיגתה.

הכיס שנוצר בין החניכיים והשן מתמלא פלאק ואבנית, נוצר גירוי קבוע והשיניים עלולות לאבד את היציבות שלהן ולנשור.

דלקות חניכיים נפוצות מאוד והן הגורם העיקרי לאובדן שיניים בקרב מבוגרים, אך הן יכולות להופיע גם בגילאים צעירים יותר – על פי רוב בשנות העשרה אך גם מוקדם יותר.

 

ישנה חשיבות גדולה לגילוי וטיפול מוקדם בדלקת חניכיים מאחר ולרוב היא אינה מלווה בכאבים, ולכן אנו ממליצים לבדוק את מצב החניכיים אצל רופא השיניים, כולל צילומי רנטגן. במידת הצורך תדרש לעבור בדיקה נוספת ע"י מומחה למחלות חניכיים שיחליט אודות הטיפול הנדרש.

האם קיימים סימנים מקדימים?
קיימים סימנים מקדימים, שמרבית האנשים אינם מודעים להם ולכן חשוב להגיע לבדיקה אצל רופא השיניים במקרים הבאים:

  • דימום בעת צחצוח השיניים
  • חניכיים אדומות, נפוחות או רגישות.
  • נסיגת חניכיים
  • הפרשה מוגלתית משולי החניכיים.
  • שיניים ניידות (זזות)
  • ריח לא נעים מהפה

כיצד ניתן למנוע ולטפל בדלקות חניכיים?
הדרך היעילה למניעת דלקות חניכיים היא שמירה על היגיינת הפה על ידי צחצוח וניקוי קפדני של השיניים וכן טיפול תקופתי אצל השיננית, לסילוק פלאק ואבנית. בדלקת חניכיים כרונית נדרש לעיתים טיפול כירורגי לביטול כיסי החניכיים ולשיפור מצב החניכיים והעצם התומכת.

למניעת חזרתה של הדלקת, חשוב להגיע לביקורת תקופתית מדי חצי שנה אצל רופא השיניים וטיפול אצל שיננית כל 3-4 חודשים.

אולי יעניין אותך גם

Stay Connected

היגיינת הפה

מהי עששת? עששת היא מחלה זיהומית המתפתחת בעיקר בחריצים קשים לניקוי כמו שטח הלעיסה של השן או בשטחי המגע שבין השיניים כתוצאה מהצטברות רובד חיידקים…

כתרים ותותבות

אין עוררין על כך שהשיניים הטובות ביותר הן השיניים הטבעיות שלך, ולכן הצוות המקצועי והמיומן שלנו יעשה כל שביכולתו כדי להבטיח את בריאותן ולשמור עליהן.…

שתלים דנטליים

מהו שתל דנטלי ? שתלים דנטליים הם ברגים זעירים מטיטניום או סגסוגת של טיטניום המקובעים בהליך כירורגי אל תוך עצם הלסת במקום בו היה קודם בסיס שורש השן.…