עישון ובריאות הפה

האם קיים קשר בין עישון ובריאות השיניים?
מרבית האנשים מבינים שעישון טבק לסוגיו מזיק לבריאות, אולם הם אינם מודעים לנזק העצום שהוא גורם לחלל הפה: שיניים מוכתמות, דלקות חניכיים, איבוד שיניים, ובמקרים חמורים יותר אף לסרטן הפה.

מדוע נוצרים כתמים על השיניים כשאנחנו מעשנים?
אחת מתופעות הלוואי של העישון היא הופעת כתמים על השיניים. כתמים אלו נגרמים ע״י הניקוטין. חומר פעיל וממכר זה הנמצא באופן טבעי בטבק מצהיב את השיניים תוך פרק זמן קצר יחסית ופגם באסתטיקה הכללית של המעשן. בקרב מעשנים כבדים ניתן להצביע על שיניים בגוון חום לאחר עשורים של עישון.

כיצד משפיע העישון על החניכיים והשיניים?

  • עישון גורם לדלקות חניכיים, המהוות את עדיין הסיבה הנפוצה ביותר לנשירת שיניים בקרב מבוגרים.
  • העישון גורם למחסור של חמצן במחזור הדם והחניכיים המודלקות אינן מבריאות. כיוון שכך, למעשנים סיכוי גבוה יותר לפתח זיהומים בחלל הפה.
  • אנשים מעשנים נוטים לצבור יותר אבנית על השיניים ולפתח דלקות חניכיים חריפות יותר ביחס לאנשים שלא מעשנים.

האם קיים קשר בין עישון לסרטן?
החדשות הרעות הן שעישון גורם לא רק לסרטן ריאות או גרון, אלא שהוא אחד הגורמים העיקריים גם לסרטן חלל הפה. אלפי בני אדם מתים מדי שנה מסרטן הפה הנגרם ע״י עישון.

האם ניתן לטשטש את כתמי השיניים?
משחות להלבנת שיניים, הגם שהן אינן משפיעות על צבען הטבעי של השיניים, עשויות להיות יעילות במידה מסוימת בהסרת כתמים ושיפור מראה השיניים.

מה בנוגע למי שטיפה?
עישון הוא אחד הגורמים לריח רע מהפה. ניתן להשתמש בתכשירים ייעודיים לרענון הפה, כגון מי שטיפה, כדי לנטרל את התופעה. עם זאת, אלו עשויים לסייע רק בטווח הקצר ורק במעט.

אולי יעניין אותך גם

Stay Connected

היגיינת הפה

מהי עששת? עששת היא מחלה זיהומית המתפתחת בעיקר בחריצים קשים לניקוי כמו שטח הלעיסה של השן או בשטחי המגע שבין השיניים כתוצאה מהצטברות רובד חיידקים…

כתרים ותותבות

אין עוררין על כך שהשיניים הטובות ביותר הן השיניים הטבעיות שלך, ולכן הצוות המקצועי והמיומן שלנו יעשה כל שביכולתו כדי להבטיח את בריאותן ולשמור עליהן.…

שתלים דנטליים

מהו שתל דנטלי ? שתלים דנטליים הם ברגים זעירים מטיטניום או סגסוגת של טיטניום המקובעים בהליך כירורגי אל תוך עצם הלסת במקום בו היה קודם בסיס שורש השן.…